а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крла

крлаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Ниша, лула некого (обично дете).
Англиски: rock Албански: luhat, përkund
Примери:
Песни Јорданка пееше и дете в крошни крлаше.
2. (се крла) Се ниша, се лула cамиот или еден cо друг.
Англиски: swing Албански: luhat
Примери:
Тука се крлаа многу моми.
3. (се крла) Одвај оди, се клати наваму-натаму.
Англиски: falter Албански: luhatem
Примери:
Тој се крлаше налево - надесно.
Изведенки
крлање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи