а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кркотница

мн. кркотници
Вид збор: Именка, женски род
Силно, гласно cмеење.
Англиски: laughter
Примери:
Во собата се слушаа кркотници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи