а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кркор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50093
1. Испуштање ниски тонови кои cе слеваат (за вода кога врие).
Англиски: bubble Албански: gurgulloj
2. Испуштање ниски гласови (во грло, во гради, во желудник, во механизам).
Англиски: rumble Албански: gjëmim