а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кркне

кркнат; кркни, кркнете; кркнав, кркнаа; кркнал; кркнат; (ќе) кркнев, (ќе) кркнеа; (ќе) кркнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21161
1. Изеде или испие нешто набрзина.
Англиски: eat Албански: ha me ngutje
Употреба: Разговорно
Примери:
Ајде сега кркни ја салатата.
2. Пушти глас сличен на крекање.
Албански: krekos
3. Каже, проговори, отвори уста.
Англиски: say Албански: flas, çel gojën
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ниеден од селаните не смее да кркне од него.
Тој не можеше да кркне пред неговата жена.
Изведенки
1. кркнува несв.
кркнуваат
2. кркнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК