а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кркма

мн. кркми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21083
1. Козина што се добива од коза со cтрижење.
Турски: kırkma Албански: lesh dhije
2. Предниот дел на косата што го покрива челото.
Англиски: fringe Албански: pjesa e përparme e flokut
Примери:
Немаше време да си ги потсече кркмите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК