а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крка

кркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10291
1. Јаде неумерено, лакомо.
Англиски: stuff Албански: rras
Употреба: Разговорно
Примери:
Кркал cо голем апетит.
2. крека
Англиски: cluck Албански: kakarisje
Примери:
Кокошката цел ден крка во јаслите.
Изрази
Ќе го крка стапот - ќе добие ќотек или некоја казна, ќе сноси последици.
Изведенки
кркање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК