а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кркало

мн. кркала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 43737
јадење, храна
Англиски: eating
Употреба: Разговорно
Примери:
Таму ќе има добро кркало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК