а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кришум

Вид збор: Прилог
Тајно, скришно, на таен начин.
Англиски: secretly
Примери:
Кришум го погледна.
Велат дека нив кришум сум ги љубел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи