а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кришен

кришниот
Вид збор: Придавка
Што е таен, скриен, прикриен.
Англиски: secretive
Примери:
Кришен поглед.
Изведенки
кришно прил.
Пример: Тие кришно ѕиркаа од вратата. Тој му шепна нешто кришно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи