а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криумчар

мн. криумчари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што кришум, илегално тргува со стока без да плаќа даноци или давачки.
Англиски: smuggler Српски: кријумчар
Употреба: Дијалектен збор , Правда
Примери:
Криумчарите внесуваат незаконски стоки и луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи