а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криумчари

криумчарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Илегално, кришум тргува со стока.
Англиски: smuggle Српски: кријумчарити
Употреба: Дијалектен збор , Правда
Примери:
Мајка која за да преживее ќе почне да криумчари луѓе преку граница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК