а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

критичен

критични
Вид збор: Придавка
1. Што гледа со критика кон нешто.
Англиски: critical
2. Што е судбоносен, опасен; што е пресвртен.
Англиски: critical
Примери:
Критичен момент.
Критични години.
Изведенки
критичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи