а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

критичар

мн. критичари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што оценува нечија работа, постапка, однесување и сл.
Англиски: criticizer Албански: kritik
Примери:
Каков критичар си ти?
Ти си голем критичар и скептик.
2. Тој што се занимава со критика како занимање; оценувач на уметнички дела.
Англиски: critic Албански: kritik
Примери:
Литературен критичар.
Театарски критичар.
Музички критичар.
Изведенки
критичарски прид.
критичарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи