а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

критикува

критикуваат; критикувал; критикуван
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 5607
1. Подложува на критика.
Англиски: criticize Албански: kritikoj
2. Вербално нападне, осуди, изрази негативен одноc кон некого или нешто.
Англиски: criticize Албански: kritikoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој ги критикува сите.
3. (се критикува) се самокритикува
Англиски: criticize Албански: kritikohem
Изведенки
критикување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК