а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

критика

мн. критики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1662
1. (само едн.) Образложена оцена на некое дело, работа, постапка; збир од оцени во некоја област.
Англиски: critique Албански: kritikë
Употреба: Литература
Примери:
литературна критика
остри критики за претставата
Списанието донесува и неколку прикази и критики.
2. Негативен став кон нешто.
Англиски: criticism Албански: kritikë
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој доживува само критики.
Упати критика.