а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

критизира

критизираат; критизирајќи; критизиран
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 37844
Критикува неосновано; изнесува само лоши работи.
Англиски: criticize
Примери:
Тој ја критизираше работата на директорот.
Изведенки
критизирање ср.
глаг. им.