а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

критизер

мн. критизери
Вид збор: Именка, машки род
неконструктивен, недобронамерен критичар
Англиски: criticizer
Примери:
Со победата, возачот на Вилијамс ги замолкна критизерите.
Изведенки
1. критизерка ж.
мн. критизерки
2. критизерски прид.
критизерскиот
Пример: критизерска споредба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи