а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

критизерство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Склоност кон неконструктивна, недобронамерна критика.
Англиски: criticism
Примери:
Една работа е критика - отворена и добронамерна, а друга работа е критизерство!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи