а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

критериум

мн. критериуми
Вид збор: Именка, машки род
Мерило, одлика или својства по кои cе оценува, се одлучува или се распоредува нешто.
Англиски: criterion Албански: kriter
Примери:
Тој беше загрижен за вкусот и критериумите на младите.
научен критериум, естетски критериум, фонолошки критериум
FlexiMac
 менување на македонски глаголи