а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кристал

мн. кристали
Вид збор: Именка, машки род
1. Тврдо тело кое има правилен надворешен облик на полиедар.
Англиски: crystal Албански: kristal
Употреба: Геологија
Примери:
Кристали на морска сол.
2. Фино брусено стакло.
Англиски: crystal glass Албански: kristal
Примери:
Чаши од кристал.
3. Тоа што е како кристал.
Англиски: crystal Албански: kristale
Употреба: Преносно значење
Примери:
Надвор блескаа снежните кристали.
Изведенки
кристалче ср.
мн. кристалчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи