а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кристално

Вид збор: Прилог
Ранг: 11815
кристален
Англиски: crystal-clear
Примери:
Воздухот беше кристално чист и јасен.
Над нив кружеа птици чии гласови кристално одѕвонуваа.
Изведенки
кристалност ж.