а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кристализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Преминување на материјата во кристална состојба.
Англиски: crystallization Албански: kristalizim
2. Добивање постојани и определени облици.
Англиски: crystallization Албански: kristalizim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Уметноста е кристализација на животот.
Идеолошка кристализација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи