а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кристален

кристалниот
Вид збор: Придавка
1. Што е од кристал.
Примери:
Кристална ваза.
Кристални чаши.
2. Што е чист; јасен, провиден, бистар.
Англиски: crystal-clear
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кристална душа.
Кристално небо.
Кристална вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи