а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криптон

(едн.) криптонот
Вид збор: Именка, машки род
Благороден гас што се наоѓа во мали количества во атмосферата.
Латински: (Kr) Англиски: crypton
Употреба: Хемија
Изведенки
1. криптонов прид.
криптоновиот
Пример: криптонова светилка
2. криптонски прид.
криптонскиот
Пример: криптонски скалпел
FlexiMac
 менување на македонски глаголи