а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криптоним

мн. криптоними
Вид збор: Именка, машки род
Збор што содржи тајна порака; таен збор.
Примери:
Коресподенцијата се водела со шифри, таканаречени криптоними, а подоцна биле воведени и нумерични шифри.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи