а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криптологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука што ги проучува тајните писма.
Англиски: cryptology Албански: kriptologji
Употреба: Информатика , Лингвистика
2. Дел од информатиката што се занимава со развој и проценка на методи за шифрирање на податоци во рамките на законите за заштита на приватната сфера.
Англиски: cryptology Албански: kriptologji
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи