а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криптограм

мн. криптограми
Вид збор: Именка, машки род
1. Запис напишан со тајно писмо.
Англиски: cryptogram Албански: kriptogram
2. Bид енигма во која со преметнување на буквите треба да се открие вистинското значење на зборот.
Англиски: cryptogram Албански: kriptogram
FlexiMac
 менување на македонски глаголи