а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крипта

мн. крипти
Вид збор: Именка, женски род
1. Подземен ходник и ќелии во кои древните христијани се собирале на богослужба.
Англиски: crypt Албански: kriptë, dhomë e nëndheshme
Употреба: Историја , Црковен термин
2. Подземна просторија под црква.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи