а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крин

мн. кринови
Вид збор: Именка, машки род
Декоративно растение со многу мирисливи цветови.
Латински: Lilium candidium Англиски: lily Албански: zambak
Употреба: Ботаника
Примери:
Градината беше преполна со кринови.
Кринот занесно мирисаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи