а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криминологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука која го изучува криминалот како општествена и индивидуална појава, која ги истражува социјалните причини за неговото настанување и ги утврдува законитостите на неговото движење.
Англиски: criminology
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи