а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криминалитет

(едн.) криминалитетот
Вид збор: Именка, машки род
Bид и опсег на злосторничката дејност; збир на сторени кривични дела.
Англиски: crime rate
Употреба: Правда
Примери:
Криминалитетот во стопанството е во пораст.
Криминалитетот опаѓа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи