а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криминалистички

криминалистичкиот
Вид збор: Придавка
1. Што припаѓа, се однесува на криминалистика.
Англиски: criminal
Употреба: Правда
Примери:
Така заврши неговата криминалистичка кариера.
Криминалистичка полиција.
2. Што е со криминалистичка содржина.
Примери:
Криминалистички роман.
Криминалистички филм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи