а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криминализира

криминализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прави криминалец од некого или нешто.
Англиски: criminalize
Употреба: Правда
Примери:
Ги криминализира своите политички противници.
Изведенки
криминализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи