а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крилест

крилестиот
Вид збор: Придавка
крилат
Англиски: winged
Примери:
крилести инсекти
Лета сонот на крилест ат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи