а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кригла

мн. кригли
Вид збор: Именка, женски род
Голема чаша, најчесто од половина литар за точено пиво.
Англиски: jug Германски: Krug
Примери:
Иcпи кригла пиво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи