а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кривулест

кривулестиот
Вид збор: Придавка
Што кривулка, што е со многу благи кривини.
Примери:
кривулеста патека, кривулест ходник
Изведенки
кривулесто прил.
Пример: Патеката кривулесто води кон cелото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи