а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криво

Вид збор: Прилог
1. свиткано, извиткано, искривено, накриво
Англиски: crooked Албански: i shtrembët
Примери:
Патот криво врви.
2. погрешно, неправилно
Англиски: wrong Албански: i gabuar
Примери:
Криво го разбра.
3. неправедно, невистинито
Англиски: unjust Албански: pa të drejtë
Примери:
Се заколнал криво.
Криво цениш.
Криво суди.
Изрази
(посл.) Криво седи - право суди.
Криво ми (му, и, ...) е - се чувствувам погоден со нечии дела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи