а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криволов

(едн.) криволовот
Вид збор: Именка, машки род
Незаконско ловење дивеч или риба.
Англиски: poaching
Употреба: Правда
Изведенки
криволовство ср.
(едн.) криволовството
Пример: Неколку лица се уапсени утринава во акција против криволовството затоа што без дозвола рибареле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи