а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криволови

криволоват
Вид збор: Глагол, несвршен
Лови без дозвола, лови илегално.
Англиски: poach
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи