а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кривоклетник

мн. кривоклетници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што криво се заколнал, што лажно се колне.
Англиски: false accuser
Употреба: Правда
Примери:
Станаа кривоклетници пред светот.
Кривоклетници го наклеветија.
Изведенки
кривоклетница ж.
мн. кривоклетници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи