а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кривоглед

кривогледиот
Вид збор: Придавка
Што гледа накриво.
Англиски: cross-eyed
Примери:
Кривогледа невеста.
Изведенки
1. кривогледо прил.
Пример: Се џари кривогледо.
2. кривогледост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи