а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кривоверство

мн. кривоверства
Вид збор: Именка, среден род
Верско учење што се противи на догмите на владејачката религија.
Англиски: heresy
Употреба: Религија
Примери:
Тој, Ариевото кривоверство за Исус Христос го побивал со Светото писмо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи