а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кривичен

кривични
Вид збор: Придавка
Што е во врска со дела направени против лица и имот.
Англиски: criminal Албански: kriminel
Употреба: Правда
Примери:
кривична постапка
кривично дело
кривично право
Изведенки
1. кривично прил.
Пример: Одговара кривично.
2. кривичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи