а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кривец

мн. кривци
Вид збор: Именка, машки род
1. виновник
Англиски: culprit Албански: fajtor
Употреба: Правда
Примери:
Тој не е кривецот за тепачката.
2. Силен ветар што дува без определен правец.
Албански: erë e fortë
Примери:
Дува кривец со лапавица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи