а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кривда

мн. кривди
Вид збор: Именка, женски род
Неправедна постапка, неправда.
Англиски: injustice
Примери:
Кривдата го уништи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи