а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крзнар

мн. крзнари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со обработка и продажба на крзно и на предмети од крзно; мајстор за крзно.
Англиски: furrier
Примери:
Носеше наметка сошиена од добар крзнар.
Изведенки
1. крзнарски прид.
крзнарскиот
Пример: крзнарска индустрија, крзнарски занает
2. крзнара ж.
мн. крзнари
крзнарска мануфактура
FlexiMac
 менување на македонски глаголи