а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крзнарство

(едн.) крзнарството
Вид збор: Именка, среден род
Стопанска дејност што се занимава со обработка и трговија со крзна.
Примери:
Во минатото кожарството и крзнарството биле доста распостранети, меѓутоа со текот на времето и овие занаети почнуваат полека да изумираат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи