а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крешендо

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Постепено засилување на гласот.
Англиски: crescendo
Употреба: Музика и танц
Примери:
патетично крешендо
моќно крешендо
FlexiMac
 менување на македонски глаголи