а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креч

мн. кречеви
Вид збор: Именка, машки род
1. грч
Англиски: cramp Албански: ngërç, shtangim
Употреба: Медицина
2. вар
Англиски: chalk Албански: gëlqere
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи