а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кречетало

мн. кречетала
Вид збор: Именка, среден род
1. Штичка што се удира во воденичкиот камен и лесно го ниша кошот на него, при што паѓаат зрната меѓу камењата и се мелат.
Албански: rrum
2. Детска играчка што дава звук сличен на воденичката штичка.
Англиски: ratchet Албански: rrum, rrakataçe
Примери:
Децата си играа со кречетала.
3. Тој што многу зборува.
Англиски: chatterbox Албански: fjalaman, llafazan
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Чаршиски кречетала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи